Rada powinna określić w drodze uchwały zasady odbywania dyżurów przez wszystkich radnych. Na stronie BIP powinna istnieć odrębna zakładka odnosząca się do dyżurów radnych, zwraca uwagę Fundacja Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa, autor projektu ,,Jawność obrad rad miejskich i rad powiatów w Polsce”.

Od 1 lutego 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r. Fundacja Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwarealizowała projekt pod tytułem ,,Jawność obrad rad miejskich i rad powiatów w Polsce”. Badania przeprowadzono w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG, w obszarze ,,Kontrola obywatelska”.