“Jawność obrad rad miejskich i rad powiatów w Polsce”

FUNDACJA CENTRUM INICJATYW NA RZECZ SPOŁECZEŃSTWA realizuje projekt pod tytułem ,,Jawność obrad rad miejskich i rad powiatów w Polsce”.

Projekt realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Okres realizacji: luty 2014 – maj 2015 r.

Obszar ,,Kontrola obywatelska”.

Kierownik projektu: dr Piotr Sitniewski – kontakt: psitniewski@gmail.com

Strona projektu www.jawnoscsamorzadu.pl

Projekt jest realizowany w ramach dotacji przyznanej w ramach programu Obywatele dla Demokracji, prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Funduszy EOG), na podstawie umowy zawartej między Fundacją im. Stefana Batorego a Biurem Mechanizmów Finansowych z siedzibą w Brukseli.

Kwota dofinansowania : 188,100 PLN

CEL PIERWSZY-ukazanie stanu jawności działania rad miast i powiatów.

CEL DRUGI-upowszechnienie zasady jawności działania organów stanowiących.  Adresaci: rady miejskie(306) i rady powiatu(314).

Trzy etapy projektu:

ETAP 1– Zbadanie stanu przestrzegania prawa w zakresie zasady jawności w miastach i powiatach.

Działanie1)– analiza stron BIP  pod kątem realizacji obowiązków z art. 6 ust.1 stawy o dostępie do informacji publicznej, oraz ustaw ustrojowych.

Działanie2)– analiza odpowiedzi na zapytania o elementy kształtujące jawność rady skierowane do jednostek za pośrednictwem e-PUAP.

Działanie3)– analiza statutów/regulaminów rad miast/powiatów pod kątem

elementów kształtujących zasadę jawności.

ETAP 2-upowszechnienie wyników badań w kraju.

Działanie1)– Interaktywna mapa jawności rad w Polsce-www.jawnoscsamorzadu.pl.

Działanie2)– Newsletter do wszystkich gmin i powiatów w Polsce freshmail).

Działanie3)– Tytuł Lidera Jawności Samorządowej-kraj/region.

Działanie4)– monografia-wysyłka do wszystkich gmin i powiatów (newsletter)

Kwota dofinansowania 188,100 PLN